NCHSAA Baseball Playoffs
First Round Scores
1A Western Region
Lincoln Charter over Gray Stone Day 5-1
East Montgomery over Highland Tech 8-0
Bishop McGuinness over East Wilkes 5-4
North Stanly over Bessemer City 9-0
North Stokes over Alleghany Co. 8-7
Chatham Charter over Swain Co. 7-2
South Stanly over Rosman 16-3
Union Academy over Community Sch. of Davidson 8-3
East Surry over Blue Ridge Early College 15-0
Pine Lake Prep over Mount Airy 3-2
Walkertown over Andrews 7-0
Mitchell Co. over North Moore 6-0
West Montgomery over Queens Grant 10-0
West Columbus over Cherryville 6-0
Uwharrie Charter over Hayesville 7-6
Murphy over Roxboro Community 8-4
1A Eastern Region
Bear Grass Charter over East Wake Academy 11-1
Falls Lake Academy over Southside 11-1
Gates Co. over Princeton 3-0
Oxford Prep over KIPP Pride 15-0
Riverside over East Columbus 7-3
Franklin Academy over Pamlico Co. 10-6
Lakewood over Camden Co. 4-2
Whiteville over Cape Hatteras 13-0
Rosewood over East Carteret 4-1
James Kenan over Tarboro 11-5
Pender Co. over South Creek 9-2
Northside over North Duplin 5-0
Voyager Academy over Mattamuskeet 10-0
Granville Central over Manteo 2-1
Spring Creek over Louisburg 6-3
Perquimans Co. over Union 7-0
2A Western Region
Rutherfordton-Spindale Central over Lexington 7-0
Surry Central over Maiden 3-2
East Rutherford over S.W. Cramer 14-4
East Lincoln over Ashe Co. 14-1
Central Academy over West Wilkes 4-2
Mount Pleasant over Brevard 7-2
Wilkes Central over North Surry 3-2
West Davidson over Lincolnton 3-1
Forbush over Madison Co. 9-0
J.C. Draughn over Parkwood 5-4
West Stanly over West Lincoln 10-0
Mountain Heritage over North Rowan 4-0
Lake Norman Charter over Polk Co. 7-0
Smoky Mountain over Salisbury 9-4
Bunker Hill over C.D. Owen 4-0
Franklin over North Wilkes 8-2
2A Eastern Region
J.A. Holmes over Wheatmore 4-0
Washington over Eastern Randolph 4-0
Roanoke Rapids over Trinity 4-0
East Duplin over Midway 8-7
North Lenoir over Fairmont 3-1
East Davidson over North Pitt 6-5
Currituck Co. over NC Sch. of Sci. & Math 3-1
St. Pauls over Northeastern 4-0
South Granville over Croatan 10-0
Dixon over West Bladen 1-0
Ayden-Grifton over Reidsville 6-3
North Brunswick over South Stokes 5-4
Randleman over Greene Central 16-0
South Columbus over Bunn 7-4
East Bladen over First Flight 5-4
North Johnston over Clinton 4-2
3A Western Region
South Point over Hickory Ridge 12-2
J.M. Robinson over North Lincoln 14-1
South Iredell over Sun Valley 1-0
Cuthbertson over West Henderson 4-3
F.T. Foard over Cox Mill 5-0
Asheboro over Asheville 3-2
East Rowan over North Gaston 7-3
Marvin Ridge over Kings Mountain 6-0
Ledford over Burns 10-0
South Rowan over Hickory 7-2
J.C. Carson over Tuscola 11-1
Crest over Southwestern Randolph 12-2
West Rowan over Forestview 8-1
Pisgah over D.L. McMichael 5-0
Weddington over Hibriten 2-0
A.C. Reynolds over Central Cabarrus 2-1
3A Eastern Region
C.B. Aycock over Northeast Guilford 7-3
West Brunswick over Western Alamance 4-1
Orange Co. over South Johnston 4-2
Southern Lee over Northern Vance 14-0
Topsail over Eastern Guilford 4-1
Triton over Chapel Hill 5-2
West Craven over Lee 1-0
Terry Sanford over Jacksonville 10-0
Northern Guilford over R.L Fike 7-5
Corinth Holders over Union Pines 7-1
Rockingham Co. over Southern Nash 6-0
J.B. Hunt over Gray's Creek 5-2
Northwood over South Brunswick 4-0
Rocky Mount over Douglas Byrd 4-0
Cedar Ridge over Nash Central 4-1
Eastern Alamance over West Carteret 11-8
4A Western Region
T.C. Roberson over Grimsley 5-4
Alexander Central over Richmond 2-1
W.A. Hough over R.B. Glenn 3-0
North Davidson over McDowell Co. 2-1
Providence over High Point Central 7-2
A.L. Brown over Charlotte Catholic 2-1
Myers Park over Northwest Guilford 5-0
Southwest Guilford over Hopewell 11-3
Southeast Guilford over Mallard Creek 11-0
Ardrey Kell over Mount Tabor 2-0
East Forsyth over Olympic 4-3
South Caldwell over W.H. Page 9-2
Mooresville over West Forsyth 6-5
D.W. Butler over Porter Ridge 2-1
R.W. Reagan over East Mecklenburg 10-0
Lake Norman over Davie Co. 1-0
4A Eastern Region
J.H. Rose over South View 4-1
Scotland Co. over Wake Forest 7-6
Heritage over East Chapel Hill 5-0
Millbrook over Purnell Swett 3-1
Garner over Apex 5-4
Cardinal Gibbons over Eugene Ashley 6-1
South Central over Green Hope 7-5
Holly Springs over Rolesville 7-2
C.E. Jordan over West Johnston 6-2
Fuquay-Varina over D.H. Conley 3-0
Pinecrest over New Bern 7-1
Pine Forest over Leesville Road 4-0
Cape Fear over East Wake 10-0
Jack Britt over J.T. Hoggard 6-3
Middle Creek over Clayton 2-0
New Hanover Co. over Southern Alamance 9-0
**********2ND ROUND MATCHUPS (Dates/Times TBA)**********
1A Western Region
East Montgomery @ Lincoln Charter
Bishop McGuinness @ North Stanly
North Stokes @ Chatham Charter
South Stanly @ Union Academy
Pine Lake Prep @ East Surry
Walkertown @ Mitchell Co.
West Columbus @ West Montgomery
Uwharrie Charter @ Murphy
1A Eastern Region
Falls Lake Academy @ Bear Grass Charter
Gates Co. @ Oxford Prep
Franklin Academy @ Riverside
Lakewood @ Whiteville
James Kenan @ Rosewood
Northside @ Pender Co.
Granville Central @ Voyager Academy
Spring Creek @ Perquimans Co.
2A Western Region
Surry Central @ Rutherfordton-Spindale Central
East Rutherford @ East Lincoln
Central Academy @ Mount Pleasant
Wilkes Central @ West Davidson
J.C. Draughn @ Forbush
West Stanly @ Mountain Heritage
Smoky Mountain @ Lake Norman Charter
Bunker Hill @ Franklin
2A Eastern Region
Washington @ J.A. Holmes
East Duplin @ Roanoke Rapids
East Davidson @ North Lenoir
Currituck Co. @ St. Pauls
Dixon @ South Granville
Ayden-Grifton @ North Brunswick
South Columbus @ Randleman
East Bladen @ North Johnston
3A Western Region
J.M. Robinson @ South Point
Cuthbertson @ South Iredell
Asheboro @ F.T. Foard
East Rowan @ Marvin Ridge
South Rowan @ Ledford
J.C. Carson @ Crest
Pisgah @ West Rowan
Weddington @ A.C. Reynolds
3A Eastern Region
West Brunswick @ C.B. Aycock
Orange Co. @ Southern Lee
Triton @ Topsail
West Craven @ Terry Sanford
Corinth Holders @ Northern Guilford
Rockingham Co. @ J.B. Hunt
Rocky Mount @ Northwood
Eastern Alamance @ Cedar Ridge
4A Western Region
Alexander Central @ T.C. Roberson
North Davidson @ W.A. Hough
A.L. Brown @ Providence
Myers Park @ Southwest Guilford
Ardrey Kell @ Southeast Guilford
East Forsyth @ South Caldwell
Mooresville @ D.W. Butler
R.W. Reagan @ Lake Norman
4A Eastern Region
Scotland Co. @ Rose
Millbrook @ Heritage
Cardinal Gibbons @ Garner
South Central @ Holly Springs
Fuquay-Varina @ Jordan
Pine Forest @ Pinecrest
Jack Britt @ Cape Fear
Middle Creek @ New Hanover Co.
First Round Scores
1A Western Region
Lincoln Charter over Gray Stone Day 5-1
East Montgomery over Highland Tech 8-0
Bishop McGuinness over East Wilkes 5-4
North Stanly over Bessemer City 9-0
North Stokes over Alleghany Co. 8-7
Chatham Charter over Swain Co. 7-2
South Stanly over Rosman 16-3
Union Academy over Community Sch. of Davidson 8-3
East Surry over Blue Ridge Early College 15-0
Pine Lake Prep over Mount Airy 3-2
Walkertown over Andrews 7-0
Mitchell Co. over North Moore 6-0
West Montgomery over Queens Grant 10-0
West Columbus over Cherryville 6-0
Uwharrie Charter over Hayesville 7-6
Murphy over Roxboro Community 8-4
1A Eastern Region
Bear Grass Charter over East Wake Academy 11-1
Falls Lake Academy over Southside 11-1
Gates Co. over Princeton 3-0
Oxford Prep over KIPP Pride 15-0
Riverside over East Columbus 7-3
Franklin Academy over Pamlico Co. 10-6
Lakewood over Camden Co. 4-2
Whiteville over Cape Hatteras 13-0
Rosewood over East Carteret 4-1
James Kenan over Tarboro 11-5
Pender Co. over South Creek 9-2
Northside over North Duplin 5-0
Voyager Academy over Mattamuskeet 10-0
Granville Central over Manteo 2-1
Spring Creek over Louisburg 6-3
Perquimans Co. over Union 7-0
2A Western Region
Rutherfordton-Spindale Central over Lexington 7-0
Surry Central over Maiden 3-2
East Rutherford over S.W. Cramer 14-4
East Lincoln over Ashe Co. 14-1
Central Academy over West Wilkes 4-2
Mount Pleasant over Brevard 7-2
Wilkes Central over North Surry 3-2
West Davidson over Lincolnton 3-1
Forbush over Madison Co. 9-0
J.C. Draughn over Parkwood 5-4
West Stanly over West Lincoln 10-0
Mountain Heritage over North Rowan 4-0
Lake Norman Charter over Polk Co. 7-0
Smoky Mountain over Salisbury 9-4
Bunker Hill over C.D. Owen 4-0
Franklin over North Wilkes 8-2
2A Eastern Region
J.A. Holmes over Wheatmore 4-0
Washington over Eastern Randolph 4-0
Roanoke Rapids over Trinity 4-0
East Duplin over Midway 8-7
North Lenoir over Fairmont 3-1
East Davidson over North Pitt 6-5
Currituck Co. over NC Sch. of Sci. & Math 3-1
St. Pauls over Northeastern 4-0
South Granville over Croatan 10-0
Dixon over West Bladen 1-0
Ayden-Grifton over Reidsville 6-3
North Brunswick over South Stokes 5-4
Randleman over Greene Central 16-0
South Columbus over Bunn 7-4
East Bladen over First Flight 5-4
North Johnston over Clinton 4-2
3A Western Region
South Point over Hickory Ridge 12-2
J.M. Robinson over North Lincoln 14-1
South Iredell over Sun Valley 1-0
Cuthbertson over West Henderson 4-3
F.T. Foard over Cox Mill 5-0
Asheboro over Asheville 3-2
East Rowan over North Gaston 7-3
Marvin Ridge over Kings Mountain 6-0
Ledford over Burns 10-0
South Rowan over Hickory 7-2
J.C. Carson over Tuscola 11-1
Crest over Southwestern Randolph 12-2
West Rowan over Forestview 8-1
Pisgah over D.L. McMichael 5-0
Weddington over Hibriten 2-0
A.C. Reynolds over Central Cabarrus 2-1
3A Eastern Region
C.B. Aycock over Northeast Guilford 7-3
West Brunswick over Western Alamance 4-1
Orange Co. over South Johnston 4-2
Southern Lee over Northern Vance 14-0
Topsail over Eastern Guilford 4-1
Triton over Chapel Hill 5-2
West Craven over Lee 1-0
Terry Sanford over Jacksonville 10-0
Northern Guilford over R.L Fike 7-5
Corinth Holders over Union Pines 7-1
Rockingham Co. over Southern Nash 6-0
J.B. Hunt over Gray's Creek 5-2
Northwood over South Brunswick 4-0
Rocky Mount over Douglas Byrd 4-0
Cedar Ridge over Nash Central 4-1
Eastern Alamance over West Carteret 11-8
4A Western Region
T.C. Roberson over Grimsley 5-4
Alexander Central over Richmond 2-1
W.A. Hough over R.B. Glenn 3-0
North Davidson over McDowell Co. 2-1
Providence over High Point Central 7-2
A.L. Brown over Charlotte Catholic 2-1
Myers Park over Northwest Guilford 5-0
Southwest Guilford over Hopewell 11-3
Southeast Guilford over Mallard Creek 11-0
Ardrey Kell over Mount Tabor 2-0
East Forsyth over Olympic 4-3
South Caldwell over W.H. Page 9-2
Mooresville over West Forsyth 6-5
D.W. Butler over Porter Ridge 2-1
R.W. Reagan over East Mecklenburg 10-0
Lake Norman over Davie Co. 1-0
4A Eastern Region
J.H. Rose over South View 4-1
Scotland Co. over Wake Forest 7-6
Heritage over East Chapel Hill 5-0
Millbrook over Purnell Swett 3-1
Garner over Apex 5-4
Cardinal Gibbons over Eugene Ashley 6-1
South Central over Green Hope 7-5
Holly Springs over Rolesville 7-2
C.E. Jordan over West Johnston 6-2
Fuquay-Varina over D.H. Conley 3-0
Pinecrest over New Bern 7-1
Pine Forest over Leesville Road 4-0
Cape Fear over East Wake 10-0
Jack Britt over J.T. Hoggard 6-3
Middle Creek over Clayton 2-0
New Hanover Co. over Southern Alamance 9-0
**********2ND ROUND MATCHUPS (Dates/Times TBA)**********
1A Western Region
East Montgomery @ Lincoln Charter
Bishop McGuinness @ North Stanly
North Stokes @ Chatham Charter
South Stanly @ Union Academy
Pine Lake Prep @ East Surry
Walkertown @ Mitchell Co.
West Columbus @ West Montgomery
Uwharrie Charter @ Murphy
1A Eastern Region
Falls Lake Academy @ Bear Grass Charter
Gates Co. @ Oxford Prep
Franklin Academy @ Riverside
Lakewood @ Whiteville
James Kenan @ Rosewood
Northside @ Pender Co.
Granville Central @ Voyager Academy
Spring Creek @ Perquimans Co.
2A Western Region
Surry Central @ Rutherfordton-Spindale Central
East Rutherford @ East Lincoln
Central Academy @ Mount Pleasant
Wilkes Central @ West Davidson
J.C. Draughn @ Forbush
West Stanly @ Mountain Heritage
Smoky Mountain @ Lake Norman Charter
Bunker Hill @ Franklin
2A Eastern Region
Washington @ J.A. Holmes
East Duplin @ Roanoke Rapids
East Davidson @ North Lenoir
Currituck Co. @ St. Pauls
Dixon @ South Granville
Ayden-Grifton @ North Brunswick
South Columbus @ Randleman
East Bladen @ North Johnston
3A Western Region
J.M. Robinson @ South Point
Cuthbertson @ South Iredell
Asheboro @ F.T. Foard
East Rowan @ Marvin Ridge
South Rowan @ Ledford
J.C. Carson @ Crest
Pisgah @ West Rowan
Weddington @ A.C. Reynolds
3A Eastern Region
West Brunswick @ C.B. Aycock
Orange Co. @ Southern Lee
Triton @ Topsail
West Craven @ Terry Sanford
Corinth Holders @ Northern Guilford
Rockingham Co. @ J.B. Hunt
Rocky Mount @ Northwood
Eastern Alamance @ Cedar Ridge
4A Western Region
Alexander Central @ T.C. Roberson
North Davidson @ W.A. Hough
A.L. Brown @ Providence
Myers Park @ Southwest Guilford
Ardrey Kell @ Southeast Guilford
East Forsyth @ South Caldwell
Mooresville @ D.W. Butler
R.W. Reagan @ Lake Norman
4A Eastern Region
Scotland Co. @ Rose
Millbrook @ Heritage
Cardinal Gibbons @ Garner
South Central @ Holly Springs
Fuquay-Varina @ Jordan
Pine Forest @ Pinecrest
Jack Britt @ Cape Fear
Middle Creek @ New Hanover Co.